лікар-отоларинголог клініки «СітіДоктор»
Готюк Юлія Олександрівна
На межі зими та весни завжди наступає сезон ГРВІ та грипу. В першу чергу, від вірусної інфекції страждають наші дихальні шляхи, що вкриті зсередини епітелієм. Його основне завдання – затримати попадання вірусів і бактерій в організм.
Проте, на фоні порушення захисних бар’єрів носоглотки, зниження неспецифічного та специфічного протиінфекційного імунітету, під впливом переохолодження, нервово-психічного перенапруження і несприятливих екологічних впливів, шкідливі мікроорганізми все ж потрапляють в клітини верхніх дихальних шляхів, розмножуються в них і викликають захворювання.
Захисні бар’єри та імунітет недосконалі у дітей, тому вони хворіють частіше.
Вірусна інфекція виснажує імунну систему і захворювання часто супроводжується ускладненнями бактеріальної природи. Ризик таких ускладнень найбільш високий при відсутності своєчасного повноцінного лікування та у пацієнтів з хронічними запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, пазух носа, ротової порожнини тощо.
Серед них: бронхіт, пневмонія, синусит, отит, пієлонефрит, менінгіт, серцева недостатність та інші.
Увага! Деякі ускладнення проходять безсимптомно, але внаслідок цього знижується імунітет, підвищується ризик виникнення онкологічних захворювань і раніше наступає старість.
Як зрозуміти – це симптоми ГРВІ чи ускладнення?
Звичайно, достовірно установити це може тільки спеціаліст. Але пацієнт може відслідкувати зміни свого стану, щоб при необхідності вчасно звернутись до лікаря. Як правило, «звичайний» нежить у дорослих проходить за 5-6 днів. При поширенні інфекції з носа на приносові пазухи розвивається таке ускладнення, як синусит.
Симптоми, що повинні насторожити хворого: тривала закладеність носа, гнійні виділення, головний біль в ділянці лоба, щік і потилиці. У дітей при поширенні інфекції в носоглотку може розвинутися аденоїдит – запалення глоткового мигдалика, що може проявлятись утрудненим носовим диханням, храпом, гнусавістю, кашлем після сну. З носа та носоглотки інфекція може поширюватись через слухову трубу в порожнину середнього вуха, викликаючи там запалення – отит.
Це проявляється симптомами: біль, закладеність, шум у вусі, зниження слуху.
При виникненні подібних скарг потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою до ЛОР-лікаря. Знизити ризик ускладнень можна, дотримуючись простих правил:
- постільний режим;
- своєчасне звернення до лікаря та виконання всіх вказівок; не займатися самолікуванням;
- пити багато рідини, щоб прискорити виведення токсинів і продуктів розпаду вірусів та клітин-захисників імунітету;
- провітрювати приміщення та проводити в ньому вологе прибирання.
CitiDoctor – хірургічний центр повного циклу
Задайте питання лікарям та отримуйте відповідь
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Хірургічній центр повного циклу CitiDoctor https://citidoctor.com.ua/
04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1
Тел.: 0(44) 333 48 85