Коли потрібно звертатися до онкогінеколога

Найпоширенішими гінекологічними онкологічними захворюваннями є рак шийки матки, яєчників, матки (ендометрію), піхви та вульви. Поява цих захворювань може супроводжуватися низкою симптомів, таких як незвичні виділення, кровотечі, біль тощо. Протягом певного часу рак може розвиватися безсимптомно, але регулярні обстеження допомагають вчасно виявити хворобу чи навіть запобігти її появі.

Фахівці-гінекологи медичного центру «СІТІ ДОКТОР» наголошують на важливості для кожної жінки звертати увагу на небезпечні симптоми та зазначають способи профілактики найпоширеніших видів гінекологічного раку. За словами лікарів, жінки часто не звертають уваги на симптоми цих захворювань, оскільки вони можуть бути невиразними, або через вплив стереотипів бояться проконсультуватися з лікарем. Це помилкова стратегія! Навпаки, важливо знати своє тіло та помічати зміни, що можуть свідчити про початок онкозахворювання, щоб врятувати собі життя та здоров’я.

Медики підкреслюють, що наведена далі інформація має виключно довідковий характер і не може замінити професійної консультації гінеколога. Для встановлення діагнозу потрібно звернутися до лікаря.

Симптоми гінекологічного раку

Консультація з лікарем-гінекологом необхідна при виявленні причини таких симптомів:

  • нетипових вагінальних кровотеч (між менструаціями, після статевого акту або після менопаузи);
  • виділень темного кольору чи з неприємним запахом;
  • болю в області попереку, тазу або в животі, що триває кілька тижнів;
  • здуття, яке не зникає після менструації;
  • частого сечовипускання, свербежу або печіння при сечовипусканні;
  • зміни кольору шкіри на вульві, появи плям, ущільнень, виразок тощо;
  • змін у менструальному циклі, таких як рясніші місячні;
  • та інших незвичних явищ.

Рак шийки матки

Основні симптоми раку шийки матки включають кровотечі між менструаціями, після статевого акту, у постменопаузі, дискомфорт під час статевого акту, вагінальні виділення з різким запахом або з кров’яним відтінком, і тазовий біль. Вірус папіломи людини (ВПЛ) часто є причиною цього виду раку, але інші чинники також відіграють роль. Ризик підвищують рання сексуальна активність, велика кількість партнерів, куріння та слабка імунна система.

Рак піхви

Рак піхви на ранніх стадіях може не мати явних симптомів. Основні чинники ризику включають вік (переважно старший за 60 років), інфікування ВПЛ, гістеректомію, рак шийки матки в анамнезі, куріння, ранній початок статевого життя та ВІЛ-інфекцію. Симптоми раку піхви включають незвичайні вагінальні кровотечі після статевого акту чи після менопаузи, виділення з запахом або кров’ю, набряк або свербіж у піхві, біль при сечовипусканні, закреп і тазовий біль.

Рак яєчників

Рак яєчників найчастіше діагностують у жінок старше 50 років, хоча він може траплятися і в молодих жінок. Оскільки симптоми можуть бути невиразними, захворювання часто не помічають до пізніх стадій, коли воно поширюється на таз і черевну порожнину. Основні симптоми включають постійне відчуття роздутості, здуття живота із втратою ваги, швидке відчуття насичення, дискомфорт у тазу, часту потребу в сечовипусканні, закрепи, сильну втому та біль під час сексу. Чинники ризику включають вік старше 50 років, сімейний анамнез раку яєчників, раку молочної залози чи колоректального раку, гормональну терапію естрогенами, надмірну вагу та пізні пологи або недоношену вагітність.

Рак матки

Рак матки, відомий також як рак ендометрію, починається в клітинах, що формують слизову оболонку матки. Цей тип раку частіше вражає жінок після менопаузи. Основні симптоми включають вагінальну кровотечу після менопаузи, кровотечу між менструаціями, легку кровотечу та водянисті виділення, що можуть посилюватися з часом, а також біль у спині, ногах або в тазу. До чинників ризику відносяться старший вік, зміна гормонального балансу, відсутність вагітностей, надмірна вага й високий рівень інсуліну.

Рак вульви

Рак вульви є рідкісним видом раку, що виникає на зовнішній частині жіночих статевих органів, включаючи вагінальний отвір, зовнішні та внутрішні статеві губи й клітор. Найчастіше цей вид раку діагностують у жінок старших 65 років, тоді як серед жінок до 50 років, які ще не досягли менопаузи, він зустрічається рідко. Симптоми включають постійний свербіж, біль і надмірну чутливість вульви, кровотечу поза менструаціями, зміни шкіри (такі як зміна кольору чи поява ущільнень), шишки на вульві, що нагадують бородавки, й пекучий біль при сечовипусканні. Ризик розвитку раку вульви збільшують такі чинники, як вік, наявність інтраепітеліальної неоплазії вульви (VIN), інфікування певними видами вірусу папіломи людини (ВПЛ), шкірні захворювання, що вражають вульву (наприклад, склерозуючий лишай), а також куріння.

Пам’ятайте! Регулярні обстеження у гінеколога та увага до власного здоров’я допомагають вчасно виявити та ефективно боротися з гінекологічними онкозахворюваннями. Піклуйтеся про себе!

CitiDoctor – хірургічний центр повного циклу.

Віримо у ЗСУ! Працюємо на своєму робочому місці!

Поставте питання лікарям та отримуйте відповідь

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Хірургічний центр повного циклу CitiDoctor https://citidoctor.ua/

04073, Україна, м. Київ, просп. С. Бандери, 17/1

Тел.: 0(44) 333 48 85